Tusk Tungsten Carbide Blade for Timber 254mm TTBM25480T
SKU TTBM25480T
Availability:
in stock, ready to be shipped
WHY TUSK?
> Quality > Speed > Performance > Life span
FEATURES
Premium blade
Fast cutting
Tungsten Carbide tipped teeth
For smooth cutting and long-life
FOR CUTTING
Timber Floors, Softwood, Hardwood, Plywood, Chipboard, MDF, and PVC
SIZE
Diameter 254mm
Kerf 2.6mm
Teeth x 80
Bore 30mm (25.4mm includes 16, and 25mm bushes)
Disc thickness 1.8mm