Tusk Tungsten Carbide Blade for Timber 450mm TTBM45066T
SKU TTBM45066T
Sold out
Availability:
Out of stock
WHY TUSK?
> Quality > Speed > Performance > Life span
FEATURES
Premium blade
Fast cutting
Tungsten Carbide tipped teeth
For smooth cutting and long-life
FOR CUTTING
Timber Floors, Softwood, Hardwood, Plywood, Chipboard, MDF, and PVC
SIZE
Diameter 450mm
Kerf 4mm
Teeth x 66
Bore 30mm (includes 25.4mm bush)
Disc thickness 2.8mm